« Svibanj 2024 »

NOĆ KNJIGE obilježena i u Klani

Povodom Svjetskoga dana knjige i autorskih prava NSK  je  po drugi put organizarala manifestaciju pod nazivom "Noć knjige". Ove smo se godine ovom projektu priključili i mi!

S ovom hvalevrijednom manifestacijom započelo se prošle godine te se 23. travnja u raznim knjižnicama i sličnim prostorima diljem Hrvatske od 18:00 do 1:00 sat ujutro održavaju raznolike radionice, druženja s književnicima, čitanja tekstova određenih autora i sl. Ove se godine u manifestaciju Noći knjige uključilo i čak 39 školskih knjižnica, zahvaljujući kojima je projekt dobio i matineju, a ponosni smo što je i naša školska knjižnica bila dijelom toga.

Uključili smo se školskim projektom "(U)čitajmo (se) s Ivanom...", namijenjenim dobnoj skupini učenika 4.-6. razreda, a neki od osnovnih ciljeva bili su:

• ponavljanje i proširivanje znanja o životu i djelu Ivane Brlić-Mažuranić,
  • upoznavanje s Ivaninim manje poznatim opusom (djela "Valjani i nevaljani" i "Škola i praznici"),
  • razvijanje učeničkog senzibiliteta za čitanje naglas i aktivno slušanje → bogaćenje učenikovog rječnika te usavršavanje razgovijetnosti i artikulacije pri čitanju književnog teksta,
  • poticanje učeničke kreativnosti i izražavanja neuobičajenom likovnom tehnikom.

Samoj manifestaciji prethodila je priprema projekta koju su odradili Mladi knjižničari 5. razreda, pretražujući online izvore i izradom panoa na temu "Ivana Brlić-Mažuranić",

...a na sam dan provođenja projekta u školskoj knjižnici okupili su se učenici 4. i 6. razreda te nakon uvodnog predavanja knjižničarke uz ppt i zajedničkog komentiranja spomenutog panoa, sjedeći u krugu naglas čitali odabrane pjesme i priče iz prvih objavljenih djela I. B.-M.

Završni dio projekta bio je rezerviran za kreativan rad: učenici su imali zadatak izraditi dvije kartonske 3D makete (interijer i eksterijer) pročitane priče "Badnja večer u sirote Kate" iz zbirke "Valjani i nevaljani". Koliko smo u tome bili uspješni, možete prosuditi sami iz fotografija koje slijede.

pripremila: Nensi Čargonja Košuta

objavio: Nensi Čargonja Košuta   datum: 27. 4. 2013.