« Svibanj 2024 »

Klanjci na promociji čakavske zbirke pjesama "Jelitima"

Povodom višednevnog programa obilježavanja Dana općine Viškovo, zbirka »Jelîtima« cijenjene čakavske pjesnikinje Vlaste Sušanj Kapićeve promovirana je u dupkom punoj glazbenoj slušaonici Ustanove Ivan Matetić Ronjgov.

Naslov zbirke, »Jelîtima« znači naslijeđe, odnosno dotu, a pored autorice, o knjizi su govorili dr. sc. Vjekoslava Jurdana i ravnatelj Ustanove Darko Čargonja.

Vlasta Sušanj Kapićeva dugogodišnja je članica čakavske katedre, a ovo je prva knjiga koja je izašla isključivo u izdanju Ustanove, bez suizdavača.
Vlasta Sušanj Kapićeva od 1968. godine sudjeluje u čakavskim programima Radio Rijeke, autorica je emisije »Judi i užanci«, a za rad na toj emisiji dodijeljena joj je godišnja nagrada Grada Rijeke za 1996. godinu. Autorica je više zbirki stihova, a objavljuje u periodicima, novinama i časopisima. Zastupljena je u Antologiji čakavskog pjesništva 20. stoljeća.
Promocija knjige protekla je, kao što to obično biva na druženjima u organizaciji Ustanove u Ronjgima, veselo i spontano. Tekstove iz zbirke čitale su čakavske pjesnikinje Đurđa Grujičić, Rajka Jurdana Šepić, Cvjetana Miletić i Marija Trinajstić, ali i unuk Vlaste Sušanj Kapićeve, Sven Sušanj, koji je i sam već literarno aktivan te piše za zbirke »Čakavčići pul Ronjgi«.

U glazbenom dijelu programa nastupila je profesorica Ivana Marčelja uz instrumentalnu pratnju Maje Gržinčić, učenice šestog razreda Osnovne škole Klana, koje su izvele nekoliko čakavskih i dalmatinskih balada.

Andrej Petrak

Novi list, travanj 2013.

fotografije: Boris Sušanj i Miroslav Cucha

objavio: Nensi Čargonja Košuta   datum: 2. 5. 2013.