« Kolovoz 2024 »

ONLINE KATALOG KNJIŽNICE

Školska knjižnica je informacijsko, medijsko, komunikacijsko i kulturno središte škole. Sadržaj školske knjižnice čini organizirana zbirka knjižne i neknjižne građe koja se koristi za informacijske, obrazovne, stručne i kulturne potrebe korisnika. Program školske knjižnice sastavni je dio školskog kurikuluma te je uključen u nastavni proces škole.

Knjižnica OŠ „Klana“ sadrži 2955 jedinica knjižne građe i 172 jedinice AV građe te je fond školske knjižnice podijeljen na književnost za najmlađe, književnost za djecu, književnost za omladinu, stručnu literaturu, referentnu zbirku te AV građu. U školskoj se knjižnici potiče razvijanje čitalačke kulture.
Pristup građi je slobodan, a korisnici su svi učenici i djelatnici škole.

U okviru rada školske knjižnice provode se odgojno-obrazovne aktivnosti, organiziraju se susreti s književnicima te se održavaju izvannastavne aktivnosti: Mladi knjižničari, Građanski odgoj i obrazovanje i projekti: Čitanjem do zvijezda, Čitajmo zajedno,  Digitalni učenički inkubator te Čitalačka radionica .

Odgojno-obrazovni rad s učenicima u školskoj knjižnici:

• upućivanje na knjige kao stalni izvor raznovrsnih znanja i informacija
  • razvijanje čitalačke kulture
  • upoznavanje učenika s načinom korištenja izvora informacija
  • korištenje usluge školske i drugih knjižnica
  • upućivanje na primarne i sekundarne izvore informacija za potrebe cjeloživotnog učenja
  • zauzimanje pozitivnog stava prema knjizi, knjižnici i njezinoj sveukupnoj građi
  • razvijanje komunikacijskih, informacijskih i istraživačkih sposobnosti i vještina
  • poticanje, organizacija, provođenje i prezentacija projekata
  • suradnja sa školama i drugim knjižnicama na projektima i programima
  • upoznavanje učenika s postojećom knjižničnom građom – pomoć pri odbiru knjiga i upućivanje na čitanje književnoumjetničkih djela, znanstveno-popularnih djela te  stručne literature i znanstveno-popularnih časopisa
  • potpora odgojno-obrazovnome procesu
  • obilježavanje važnijih nadnevaka tijekom školske godine
  • provođenje edukativnih radionica iz različitih obrazovnih predmeta
  • provođenje radionica na temu medijske pismenosti te građanskog odgoja i obrazovanja

Stručna suradnica knjižničarka: Ksenija Sobotinčić Štropin, prof., mag. bibl.

OBILJEŽAVANJE DANA HRVATSKOGA JEZIKA

OBILJEŽAVANJE  DANA HRVATSKOGA JEZIKA

Povodom Dana hrvatskoga jezika, koji se svake godine obilježavaju od 11. do 17. ožujka, učenici osmoga razreda sudjelovali su u kvizu o povijesti hrvatskoga jezika, kako bi na taj način prezentirali svoje znanje o jeziku kojim govore i obilježili tu značajnu obljetnicu.

Učenici su se iskazali u svojim odgovorima na usmjerena pitanja te su najboljoj grupi uručeni prigodni darovi. Također, u duhu obilježavanja Dana hrvatskoga jezika u  školskoj se knjižnici održao sat interpretacije prvog hrvatskog pastoralnog romana, hrvatskog renesansnog književnika Petra Zoranića, Planine.

objavio: Administrator   datum: 25. 3. 2015.