Knjižnica

Školska knjižnica je informacijsko, medijsko, komunikacijsko i kulturno središte škole. Sadržaj školske knjižnice čini organizirana zbirka knjižne i neknjižne građe koja se koristi za informacijske, obrazovne, stručne i kulturne potrebe korisnika. Program školske knjižnice sastavni je dio školskog kurikuluma te je uključen u nastavni proces škole.

Knjižnica OŠ „Klana“ sadrži 3020 jedinica knjižne građe i 192 jedinice AV građe te je fond školske knjižnice podijeljen na književnost za najmlađe, književnost za djecu, književnost za omladinu, stručnu literaturu, referentnu zbirku te AV građu. U školskoj se knjižnici potiče razvijanje čitalačke kulture.
Pristup građi je slobodan, a korisnici su svi učenici i djelatnici škole.

U okviru rada školske knjižnice provode se odgojno-obrazovne aktivnosti, organiziraju se susreti s književnicima te se održavaju izvannastavne aktivnosti: Mladi knjižničari, Građanski odgoj i obrazovanje i projekti: Čitanjem do zvijezda, Čitajmo zajedno, Naša mala knjižnica, Medijska pismenost u školskoj knjižnici, Škole za Afriku i Revolucija digitalne pismenosti.

Odgojno-obrazovni rad s učenicima u školskoj knjižnici:

    • upućivanje na knjige kao stalni izvor raznovrsnih znanja i informacija
    • razvijanje čitalačke kulture
    • upoznavanje učenika s načinom korištenja izvora informacija
    • korištenje usluge školske i drugih knjižnica
    • upućivanje na primarne i sekundarne izvore informacija za potrebe cjeloživotnog učenja
    • zauzimanje pozitivnog stava prema knjizi, knjižnici i njezinoj sveukupnoj građi
    • razvijanje komunikacijskih, informacijskih i istraživačkih sposobnosti i vještina
    • poticanje, organizacija, provođenje i prezentacija projekata
    • suradnja sa školama i drugim knjižnicama na projektima i programima
    • upoznavanje učenika s postojećom knjižničnom građom – pomoć pri odbiru knjiga i upućivanje na čitanje književnoumjetničkih djela, znanstveno-popularnih djela te  stručne literature i znanstveno-popularnih časopisa
    • potpora odgojno-obrazovnome procesu
    • obilježavanje važnijih nadnevaka tijekom školske godine
    • provođenje edukativnih radionica iz različitih obrazovnih predmeta
    • provođenje radionica na temu medijske pismenosti te građanskog odgoja i obrazovanja

Stručna suradnica knjižničarka: Ksenija Sobotinčić Štropin, prof., mag. bibl.

RADNO VRIJEME

KNJIŽNICE

OD 8 DO 14 SATI

A TJEDAN – UTORAK I ČETVRTAK

B TJEDAN – PONEDJELJAK, SRIJEDA I PETAK

Vijesti iz školske knjižnice

Međunarodni dan dječjih prava – Škole za Afriku

Učenici naše škole već deset godina sudjeluju u UNICEF-ovom programu Škole za Afriku te uče o drugim narodima, kulturama i načinu života i obrazovanja djece  u drugim državama. Učenici 2. i 3. razreda i ove su školske godine sudjelovali na organiziranim radionicama u...

Sudjelovanje učenika u međunarodnom projektu Naša mala knjižnica

Učenici 4. razreda tijekom cijele školske godine sudjeluju u međunarodnom projektu Naša mala knjižnica koji ima za cilj razvijanje čitalačke pismenosti kod učenika te svijest o važnosti čitanja i vrijednosti knjige. Učenici su u pratnji svoje učiteljice u školskoj...

Mjesec hrvatske knjige u školskoj knjižnici

Učenici razredne nastave sudjelovali su na književno-informacijskim radionicama u školskoj knjižnici u sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige koje je posvećeno knjizi te poticanju čitanja i afirmiranju hrvatske književnosti.

Prvi razred u školskoj knjižnici

Prvi je razred u školskoj knjižnici sudjelovao na radionici Knjižnica – mjesto poticanja čitalačke pismenosti. Učenici su sudjelovali u interpretaciji priče „Miš u knjižnici“, autorice Sunčane Škrinjarić te su sa zanimanjem slušali priču, razgovarali o likovima i fabuli priče. Saznali su što se sve u školskoj knjižnici nalazi i naučili pravila ponašanja u knjižnici.

Obilježavanje Dana europske baštine u školskoj knjižnici

Manifestacijom Dani europske baštine, koja se održava pod vodstvom Vijeća Europe i Europske komisije, slavi se kulturna baština svih europskih zemalja, regija, gradova i sredina. „Baština koja povezuje – kulturne rute i mreže!“ središnja je tema na europskoj razini u 2024. godini, kojom se želi naglasiti važnost zajedničkih vrijednosti, povijesti i kulturne baštine koja trajno povezuje i umrežava pojedince i zajednice europskih naroda.

Skip to content